Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  gnago o Czy bitwa pod Wiedniem doprowa…
  gnago o Naukowcy planują wypuścić mamu…
  Carlos o Specjalna jednostka zajmuje si…
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  NC o Półgłówek Bush dał głos…
  393829&:&; o Papież Franciszek, Conan i mro…
  UZA o Jak przeciwdziałać „podstępnym…
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  revers o Wolne tematy (62 – …
  Boydar o Zrozumieć Prymasa Wyszyńskiego
  UZA o Ten kraj sąsiaduje z Polską i…
  zen o Ludobójstwo – wspaniały animow…
  seler o Papież Franciszek, Conan i mro…
  Robert Smialowski o Ludobójstwo – wspaniały animow…
  revers o Wolne tematy (62 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

Jeździmy niebezpiecznymi pociągami retro

Posted by Marucha w dniu 2021-03-17 (Środa)

W dodatku prowadzą je maszyniści, którzy zdali egzaminy w ośrodkach zainteresowanych tym, by statystyki tych egzaminów były korzystne.

W Polsce zabytkowe pociągi to nie atrakcja turystyczna za którą trzeba słono płacić. To nasza codzienność. Średni wiek taboru pasażerskiego w 2019 r. przekraczał, w przypadku lokomotyw elektrycznych 35 lat, lokomotyw spalinowych 42 lata, a wagonów – 30 lat.

Mowa o średnim wieku – czyli są i lokomotywy dużo starsze, mające ponad 50 lat. Tylko elektryczne zespoły trakcyjne są nieco młodsze: 24 lata, na co wpłynęły dostawy włoskich pociągów Pendolino, a przede wszystkim Elfów, Dartów, Flirtów i Impulsów, produkowanych w fabrykach funkcjonujących w Polsce.

Podeszły wiek lokomotyw i wagonów oznacza zwiększone ryzyko przewozów. Jak stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli: „Stan ten stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa przewozów związane z podwyższoną awaryjnością starzejących się pojazdów kolejowych”.

To jednak nie jedyne zagrożenie. Za sprawą rządu Prawa i Sprawiedliwości, który zaniedbał walkę z pandemią koronawirusa, załamał się system opieki zdrowotnej w Polsce. Odbija się to także na bezpieczeństwie transportu kolejowego.

NIK ustaliła, że w ubiegłym roku zawieszony został obowiązek przechodzenia okresowych badań lekarskich przez pracowników związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu kolejowego i pojazdów kolejowych. „Stan ten stwarza ryzyko prowadzenia przewozów kolejowych przez osoby niespełniające wymagań zdrowotnych, w tym zdolności fizycznych i psychicznych przez maszynistów pociągów pasażerskich” – podkreśla Najwyższa Izba Kontroli.

Do tego wszystkiego dochodzi tradycyjna polska niesolidność, występująca także na PKP. Okazuje się, że brakuje jednoznacznych uregulowań umożliwiających samodzielne przeprowadzanie przez przewoźników testów wykrywających spożycie alkoholu i innych substancji odurzających u pracowników związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu kolejowego i pojazdów kolejowych. „Stan ten stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa przewozów kolejowych, związane z możliwością dopuszczenia do pracy osób nietrzeźwych lub będących pod wpływem innych substancji psychoaktywnych” – podkreśla oczywistą oczywistość NIK.

Mamy także i kumoterstwo, mogące prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Otóż, egzaminy umożliwiające uzyskanie licencji oraz świadectwa maszynisty prowadzone są przez ośrodki, w których egzaminowani odbyli szkolenia. W związku z tym występuje tam potencjalny „konflikt interesów”, który stwarza ryzyko nierzetelnego, pobłażliwego egzaminowania maszynistów oraz kandydatów na maszynistów. Funkcjonowanie tych ośrodków uzależnione jest bowiem od liczby osób szkolonych, uzyskujących pozytywne wyniki egzaminów. A nam się naiwnie wydawało, że maszyniści są egzaminowani przez obiektywne komisje, nie podlegające żadnym układom i naciskom! „Stan ten stwarza ryzyko wzrostu zdarzeń w pasażerskim ruchu kolejowym spowodowanych czynnikiem ludzkim” – dodaje Izba.

Jest też kolejny problem, spowodowany tym, że w Polsce rzadko udaje się porządnie załatwić jakąś sprawę, a przepisy są po to, by je omijać. Chodzi o nadmierny czas pracy maszynistów. Wprawdzie przepisy regulujące czas pracy maszynistów ograniczają możliwości ich zatrudnienia w tym charakterze u przedsiębiorców kolejowych, to jednak nie odnoszą się do podejmowania dodatkowej pracy w innych zawodach. W związku z tym, maszynista w majestacie polskiego prawa, swój cały czas wolny od prowadzenia pociągów może przeznaczać na wykonywanie zupełnie innego zawodu – zamiast odpoczywać dla bezpieczeństwa pasażerów. „Stan ten stwarza zagrożenie związane z prowadzeniem pociągów pasażerskich przez osoby o ograniczonej sprawności psychofizycznej” – kontynuuje NIK.

Wprawdzie dbałość zarządców i przewoźników kolejowych o bezpieczeństwo systematycznie się poprawia – ale mimo to w latach 2016 – 2018 zagrożenie poważnymi wypadkami kolejowymi w Polsce było prawie cztery razy wyższe niż średnie w Unii Europejskiej!

Na 30 państw zrzeszonych w Agencji Kolejowej Unii Europejskiej (ERA) gorsze wskaźniki ryzyka wystąpienia ofiar śmiertelnych wypadków miały jedynie Grecja, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Węgry i Rumunia. Liczba tzw. zdarzeń, czyli poważnych wypadków, wypadków i incydentów w ruchu kolejowym wzrosła z 732 w 2017 r. do 851 w 2019 r. Więcej było też ofiar śmiertelnych. Rok 2019 zapisał się jako jeden z bardziej niebezpiecznych na PKP – choć oficjalna narracja szefów polskich kolei mówiła, niezgodnie z prawdą, o stałej poprawie bezpieczeństwa. W ubiegłym roku doszło do znacznego zmniejszenia przewozów w związku z epidemią COVID-19. A mimo to, w pierwszej połowie 2020 r. odnotowano 365 zdarzeń

Również liczba poważnych wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych sytuuje Polskę wśród 10 państw o najgorszych wskaźnikach. Według raportu ERA ponad dwukrotnie przekraczają one średnią europejską!.

O szczególnym zagrożeniu dla życia i zdrowia występującym na naszych przejazdach kolejowych dziennik „Trybuna” pisał już nieraz. Również Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że przejazdy kolejowo-drogowe stanowią miejsca, w których najczęściej dochodzi do wypadków. W latach 2018–2019 zginęło na nich 109 osób, a 54 zostały ciężko ranne.

Jak wskazuje Izba, jedną z przyczyn takich zdarzeń, mogły być wprowadzone w 2015 r. zmiany wyznaczników do ustalania kategorii przejazdów, prowadzące do obniżania ich kategorii, mimo zwiększenia ruchu pociągów i samochodów. Mówiąc po ludzku oznacza to, że w Polsce przyjęto przepisy, które pozwalają na to, aby przejazdy kolejowe przez które często pędzą pociągi, pozostawały niestrzeżone.

Te przepisy powodują, że decydenci odpowiedzialni za bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, mogą w majestacie prawa nic nie robić. W rezultacie, połowa wszystkich przejazdów kolejowych w Polsce to przejazdy niestrzeżone. Są na nich tylko krzyże św. Andrzeja i ewentualnie znaki „stop” (nie wszędzie). Jest to ewidentnym, karygodnym skandalem i świadomym sprowadzaniem zagrożenia dla życia ludzkiego.

Takie zaniedbania w cywlizowanym świecie stanowią przestępstwo. Również i w Polsce mamy na to stosowne artykuły kodeksu karnego. Art. 174 kodeksu mówi, że ten kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W naszym kraju decydenci są jednak pod szczególną ochroną prawa i w praktyce przyznali sobie (oraz swoim współpracownikom) patent na bezkarność. Dlatego nigdy nie doczekamy się procesów osób odpowiedzialnych za obecny stan zabezpieczenia polskich przejazdów kolejowych

Andrzej Leszyk
https://trybuna.info/

Komentarzy 6 do “Jeździmy niebezpiecznymi pociągami retro”

 1. JMP said

  „Za sprawą rządu Prawa i Sprawiedliwości, który zaniedbał walkę z pandemią koronawirusa, załamał się system opieki zdrowotnej w Polsce”. Nie, system opieki zdrowotnej w Polsce załamał się, ponieważ w absolutnie idiotyczny sposób cała uwaga „rzundzuncych” jest skupiona i niewspółmiernie duże środki finansowe są poświęcane na niby-walkę z „koronaświrusem”, która, sądząc po doniesieniach środków masowego przekazu, nie przynosi absolutnie żadnych pozytywnych rezultatów.

 2. Tadeusz said

  Ach któż to ,ach któż to skutecznie rozwalił? a może panowie i panie spod znaku S. Od czasu reformacji rozwalają skutecznie wszystko to co nasi ojcowie zbudowali . Nie drgnęła im nawet powieka gdy „sprzedawali” za bezcen dorobek PRL-u,gdy pod młotek szły zakłady pracy i PGR-y , gdy „reformowali „szkolnictwo ta żeby wychowywać coraz to głuszych absolwentów, gdy modrenizowali transport likwidując „nierentowne” połączenia , gdy „reformowali” służbę zdrowia itp. Lista jest bardzo długa. A teraz musimy wyjeżdżać z kraju za robotą . Dziękuję wam o wielcy politycy. ze styropianu. Jeszcze nadejdzie czas ,że społeczeństwo wysatwi wam rachunek za toco zrobiliście wykonując polecenia z CIA (udowodnione !!!!)

 3. osoba prywatna said

  Luxtorpeda – cyfrowa rekonstrukcja przedwojennego pojazdu szynowego

 4. JanuszT said

  Na szczęście tym guanem nie muszę jeździć aczkolwiek w 2010 r Antoni Macierewicz pojechał pociągiem do Smoleńska i tym samym uratował swoją d*u*p*ę😂❗

 5. lewarek.pl said

  Statystyki statystykami, a rzeczywistość jaka jest, to można ją zobaczyć z wnętrza pociągu. Stosunkowo często jeżdżę pociągami i mam o polskich kolejach coraz lepsze zdanie. Zarówno na liniach dalekobieżnych jak i lokalnych komfort jazdy wzrósł niebotycznie w porównaniu z tym co było 10-20 lat temu. Na liniach lokalnych kursują nowoczesne składy, w ruchu dalekobieżnym tabor jest systematycznie wymieniany na nowszy. To akurat nie bardzo mi odpowiada, bo wnętrza nowych wagonów uważam za mniej wygodne niż starych, ale za to wagony te są dostosowane do większych prędkości. Klimatyzacja, podłączenia elektryczne, wi-fi to już standard. Coraz więcej widzi się nowych lokomotyw. Modernizowane są główne linie kolejowe do prędkości 200 km/godz. i wiek szych. Niestety, zła praktyką PLK jest zamykanie linii lokalnych. Praktycznie PLK nie przywraca ruchu na raz zamkniętych liniach, tylko je likwidują
  A jeśli idzie o przejazdy to w przypadku spotkania trzeciego stopnia samochodu z pociągiem wina zawsze leży po stronie kierowcy. Nawet niestrzeżone przejazdy są bowiem oznakowane bez zarzutu i wystarczy przepisowo je pokonywać.
  Przepisowo to nie znaczy – dogmatycznie. Tak jak ta pani, która po wpakowaniu swojego samochodu pod pociąg (z czego wyszła cało) tłumaczyła policji, że przecież pociąg nadjeżdżał z lewej strony, a ona z prawej, no to kto miał pierwszeństwo?

 6. UZA said

  „Takie zaniedbania w cywlizowanym świecie stanowią przestępstwo”.

  A czy w ogóle istnieje jeszcze jakiś cywilizowany świat ? Szaleństwa „pandemii” i politycznej poprawności zdają się temu przeczyć. Odnoszę niemiłe wrażenie, że Szanowny Autor ma typowo polskie przekonanie o beznadziejności naszego (źle wyszkoleni, pijani maszyniści szaleją w jakimś złomie po niestrzeżonych przejazdach) i wspaniałości cudzego (Bo to, Panie, na Zachodzie, wszystko jak w zegarku chodzi) .

  O kolejnictwie niewiele wiem, mam tylko dużą sympatię do tego interesu. Lubię sobie na przykład oglądać zapisy podróży z kabiny maszynisty (jest tego trochę w Sieci) i czasem widzę też wnętrza owych kabin – zdarzają się dość archaicznie. Infrastruktura także różnie wygląda. W Kanadzie ( w Kolumbii Brytyjskiej – piękne krajobrazy) jest na przykład linia, po której pociąg sunie w tempie żółwia – z uwagi na zły stan torów (oszczędzają na konserwacji). Obawiam się, że nikogo tam specjalnie z tego powodu nie ścigają (chociaż była jakaś katastrofa – wykolejenie), a przed przejazdami (niezabezpieczonymi szlabanami), samochody się po prostu zatrzymują. Bywa, że widząc jak pociąg się wlecze i jaki jest długi, kierowcy decydują się jednak przejechać. Przy jednym pociągu dziennie wielu kolizji chyba nie ma. Jak u nas zarżną gospodarkę, to nie będzie czego wozić i liczba wypadków również spadnie ( a Pan Leszyk się ucieszy).

Sorry, the comment form is closed at this time.