Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  gamon@gamon o Stany Zjednoczone wszczęły 81%…
  JW o Bójka w sklepie z powodu braku…
  Lily. o Polska błaga UE o paszporty…
  NyndrO o Bójka w sklepie z powodu braku…
  marteczka o Wolne tematy (29 – …
  marteczka o Bójka w sklepie z powodu braku…
  Lily. o Polska błaga UE o paszporty…
  Kubuś Fatalista o Stany Zjednoczone wszczęły 81%…
  wow o Traktat Ryski
  Boydar o Wolne tematy (29 – …
  Boydar o Polska błaga UE o paszporty…
  Bloor St. o Paradoks Google’a
  Boydar o Światełka w tunelu
  Yagiel o Wolne tematy (29 – …
  Boydar o Wypalona ziemia
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 540 obserwujących.

Neurowie a kultura łużycka

Posted by Marucha w dniu 2020-05-28 (Czwartek)

Najciekawszy bez wątpienia okres w dziejach ziem polskich w starożytności to czas trwania tzw. kultury łużyckiej.

Jej odkrycie, a zarazem obowiązującą do dziś nazwę zawdzięczamy niemieckiemu archeologowi R. Virchowowi, który jako pierwszy, prowadząc w ubiegłym stuleciu wykopaliska archeologiczne na Łużycach (obecnie – wschodnia część Niemiec), natrafił na ślad tego niezwykłego zjawiska, jakim była owa kultura łużycka.

Oto, poczynając od środkowego okresu epoki brązu, na całym obszarze dzisiejszej Polski oraz w przyległych regionach Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec nastały ogromne zmiany w zakresie kultury materialnej, związane, jak się zdaje, z gwałtowną przemianą w dziedzinie wierzeń religijnych, a prawdopodobnie także z napływem nowych osadników i częściową wymianą ludności.

Przemiany religijne to przede wszystkim wywyższenie bóstw solarnych i związane z tym ugruntowanie wiary w oczyszczającą moc ognia. W zakresie kultury materialnej z kolei, czas trwania kultury łużyckiej to dynamiczny rozwój poziomu życia ludności. Szybki postęp zaznaczył się szczególnie w dziedzinie rzemiosła, a poziom wytwarzanych przez „łużyczan” wyrobów z brązu czy też ceramiki wypadał na tle krajów ościennych (a wręcz całej Europy) nader korzystnie.

Głównie jednak „łużyczanie” zasłynęli jako budowniczowie grodów – w 738 r. p.n.e. wzniesiony został najsłynniejszy z nich – na wyspie jeziora biskupińskiego, obecnie częściowo zrekonstruowany i udostępniony zwiedzającym.

W czasach gdy gród biskupiński tętnił życiem, zapewne niczym specjalnym się on nie wyróżniał. Podobnych grodów były setki. Dzięki temu jednak, że – „zakonserwowany” pośród mokradeł – zachował się on w stosunkowo niezłym stanie, stał się on symbolem kultury łużyckiej i jednym z najważniejszych świadectw jej cywilizacyjnego rozwoju.

Niestety, nie posiadamy źródeł pisanych odnoszących się bezpośrednio do tych czasów. Jedynie dzięki wykopaliskom archeologicznym możemy śledzić losy budowniczych Biskupina i innych grodów. Dzięki nim też możemy się czegoś dowiedzieć o ich zwyczajach, wierzeniach religijnych, o krwawych zmaganiach ze Scytami, a w końcu o ich upadku.

Opracowanie Wojciecha Kempy „Co przed Mieszkiem?” jest do nabycia tutaj:
>https://sklep.magnapolonia.org/produkt/co-przed-mieszkiem-wojciech-kempa/

Dodajmy, że na tym to terenie, konkretnie w okolicy Chotyńca w powiecie jarosławskim, odnaleziono niedawno pozostałości potężnego scytyjskiego grodziska, co by wskazywało na jakąś formę okupacji.

O osłabieniu kontaktów pomiędzy ludami zamieszkującymi basen Morza Śródziemnego i ziemie polskie w tych czasach świadczy wyrażona przez Herodota opinia na temat znanej z mitologii, a leżącej na dalekiej Północy rzeki Erydanos:

„Ani bowiem osobiście nie przypuszczam, żeby barbarzyńcy nazywali Erydanem jakąś rzekę, uchodzącą do morza północnego, skąd, jak wieść niesie, bursztyn pochodzi […] Naprzód bowiem sama już nazwa Erydanos dowodzi, że jest nie barbarzyńska, lecz helleńska, stworzona przez jakiegoś poetę; po wtóre, choć usilnie się o to starałem, nie mogę dowiedzieć się od żadnego naocznego świadka, czy poza Europą na północ istnieje morze.”

Tymczasem nad owym wpadającym do morza północnego (Bałtyku?) Erydanem rozgrywa się finał popularnego w świecie greckim mitu o Faetonie, synu Heliosa i Okeanidy Klimene. Faeton, aby udowodnić kolegom swoje boskie pochodzenie, poprosił swego ojca, aby pozwolił mu przez jeden dzień powozić jego słonecznym rydwanem. Ten, mimo poważnych zastrzeżeń, nie zdołał oprzeć się prośbie syna. Prowadzone niewprawną ręką Faetona rumaki wymknęły się spod kontroli woźnicy i zjechały z wytyczonego toru. Rydwan to wznosił się, grożąc gwiazdom strąceniem, to znów zniżał, wzniecając pożary i powodując parowanie rzek. Wtedy to Etiopom poczerniała skóra, a Sahara z żyznej krainy zamieniła się w pustynię.

Zeus, nie chcąc dopuścić do zagłady wszechświata, zabił piorunem Faetona, który spadł właśnie do Erydanu, w miejscu gdzie uchodzi on do Morza Północnego. Siostry Faetona, Heliady, przez cztery miesiące opłakiwały śmierć brata, aż w końcu, zdjęci litością bogowie, zamienili je w topole, a ich łzy w kawałki bursztynu.

Erydan wielokrotnie (przeważnie w kontekście opisanego mitu, choć nie tylko) obecny był w antycznej literaturze i sztuce. Najstarszą znaną nam wzmiankę o nim zamieścił Hezjod w „Teogonii”, która, jak wiadomo, pochodzi z przełomu VIII / VII w. p.n.e. Wyliczając pięćdziesiąt najbardziej znanych rzek na trzecim miejscu, po Nilu i Alfejosie (rzeka na Peloponezie), a przed Strymonem (rzeka na granicy Macedonii i Tracji), Meandrem (rzeka w Azji Mniejszej) i Istrem (Dunaj), wymienia Hezjod właśnie Erydan, który obdarza przymiotnikiem „szeroki”.

Warto w tym miejscu zacytować fragment poematu „Argonautika”, autorstwa Apolloniosa Rodyjskiego (żył w latach ok. 295 – 215 p.n.e.). Do Erydanu bowiem mieli dotrzeć według niego Argonauci w drodze powrotnej z wyprawy po złote runo:

„I pędził [statek Argo] w dal pod pełnymi żaglami i wpadł w głęboki nurt Erydanu. Tam to właśnie, porażony w piersi płonącym piorunem, na wpół spalony, strącony z wozu Heliosa Faeton wpadł do jego ujścia do bardzo głębokiego morza; i nawet jeszcze teraz z rany jego wyziewa przykry swąd spalenizny. I żaden ptak drapieżny, rozpościerający swe lekkie skrzydła, nie może przelecieć ponad wodą, lecz pokonawszy połowę drogi wpada w płomienie, nerwowo trzepocząc skrzydłami.

A wszędzie wokół dziewice, córki Heliosa, zaklęte w wysokie topole, oraz ten ich nieszczęsnych żałosny lament. A z ich oczu spływają na ziemię błyszczące krople bursztynu. Te wysychają na słońcu w piasku; a ilekroć wody z ciemnego morza wylewają się na brzeg, gnane powiewem głośno rozbrzmiewającego wiatru, te przetaczają się w ogromnej ilości wraz z wzbierającą falą do Erydanu …

Herosi nie mieli ochoty ani na jedzenie ani na picie, ani też żadna wesoła myśl nie mogła ich najść. Całymi dniami cierpieli boleści; ciężko i słabo było im na sercu z powodu smrodliwego, trudnego do zniesienia odoru, który wydobywał się z głębin Erydanu, z wciąż jeszcze palącego się Faetona; a w nocy słyszeli oni przeszywający lament córek Heliosa zawodzących przeraźliwym wrzaskiem. A kiedy one lamentowały, ich łzy wpadały do wody niczym kropelki oleju.”

Mimo iż cytowany przed chwilą fragment pochodzi dopiero z III w. p.n.e., to nie ma wątpliwości, że cykl mitów o tragedii Faetona i jego sióstr Heliad, a także o tułaczce Argonautów posiada bardzo starą metrykę. Po tym oczywistym stwierdzeniu przyjrzyjmy się nieco bliżej obrazowi kraju, z którego pochodzić miał bursztyn i przez który przepływać miał Erydan, a który to obraz ukazują nam prastare greckie mity:

– po pierwsze – Erydan miał leżeć na północnych krańcach Europy i tam też miał wpadać do morza (bieg rzeki skierowany miał być z południa na północ),
– po drugie – bursztyn miał zalegać piaszczyste nadmorskie plaże,
– po trzecie – wzdłuż Erydanu miały rosnąć topole (a nie na przykład drzewa oliwkowe czy palmy – tak rozpowszechnione w basenie Morza Śródziemnego).

Wszystkie te szczegóły w pełni przystają do rzeczywistości nadbałtyckiej. Takiego obrazu nie mógł stworzyć ktoś, kto tej rzeczywistości nie znał. Nie mógł go stworzyć jakiś poeta – jak sugeruje Herodot. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby – obserwując kamień – udało się komuś tak trafnie opisać okolicę, z której on pochodzi, nic wcześniej oczywiście na jej temat nie wiedząc.

W czasach Herodota Grecy niewiele wiedzieli już o Erydanie. On sam poddaje w wątpliwość samo jego istnienie. Współczesny mu logograf, Ferekydes z Aten, uważa, że jest to jedynie zapomniana nazwa Padu (?!). Późniejsi autorzy utożsamiali go z Rodanem, głównie ze względu na podobieństwo nazwy oraz na fakt, że w czasach rzymskich porty u ujścia Rodanu odgrywały ważną rolę w handlu bursztynem.

Przechodzili przy tym do porządku dziennego nad kolidującą z tym informacją, że Erydan wpadał do morza leżącego na północy Europy, a nie do doskonale Grekom znanego Morza Śródziemnego. Ponadto Erydan miał być miejscem, z którego bursztyn się sprowadza, a nie do którego jest on sprowadzany.

I nie jest ważne rozstrzyganie kwestii, czy Erydanem nazywano niegdyś Wisłę, czy może Odrę. Problem ten nie zostanie prawdopodobnie nigdy rozstrzygnięty. Najważniejsze jest stwierdzenie faktu, że w czasach przedherodotowych wiedza Greków o krajach, z których sprowadzany był bursztyn, znacznie przewyższała tę, którą zdołał zgromadzić Herodot.

Na osłabienie kontaktów świata antycznego z barbarzyńską północą w tym czasie wskazuje dodatkowo znaczne zmniejszenie się występowania w Grecji ozdób z bursztynu. Bursztyn występuje obficie wśród zabytków kultury mykeńskiej. O bursztynowych naszyjnikach dwukrotnie wspomina też Homer w „Odysei”. W wiekach VIII – VI p.n.e. wciąż jeszcze należy on do najpopularniejszych w Grecji kamieni szlachetnych.

W okresie późniejszym jego występowanie staje się znacznie rzadsze. Do rzadkości należą też wzmianki o nim w literaturze, gdzie pojawia się on głównie w kontekście opisów wydarzeń z dalekiej przeszłości, często o tematyce zaczerpniętej z mitologii.

Na podstawie:
Małgorzata Kempa, Ziemie polskie w starożytności w świetle źródeł starożytnych i wczesnośredniowiecznych
https://www.magnapolonia.org/

Komentarzy 7 do “Neurowie a kultura łużycka”

 1. JanuszT said

  Neurowie a kultura łużycka?

 2. Yagiel said

  Ciekawe, że Homer orientował czy raczej kierunkował słuchaczy /wtedy/ na północ, ku cieśninie, morzu i wyspom mgieł, śniegu…
  Dzisiejsze umiejscowienie Troji/Hisarlik zawdzięczamy Rzymianom i Angolom: konsul Calwert przyprowadził Prusaka Schliemann’a /zaufanego Bismarck’a/ nad Bosfor w Turcji na wzgórze Hisarlik – ciekawe czemu tam i wtedy: zaraz po wojnie krymskiej. Jakby wojnę krymską Angole wygrali z Rosją np. po to, żeby Prusakom dać bodziec na Południe; ale nie aż do Kanału Suez’kiego…
  Zresztą Rosja wkrótce/77-8r./ wypchnęła Turcję z Bałkanów – odblokowała sobie pływanie z Morza Czarnego na Śródziemne…

  Ciekawe, trzeci raz, i to, że „kulturę łużycką” odkrył w ziemi akurat Wirchow – przeciwnik Koch’a i Bismarck’a… I gdzie ją odkrył? U siebie – cokolwiek to znaczyło dla człowieka o nazwisku takim. Na miejscu pani Kempy, ale Małgorzaty, zająłbym się życiem tudzież genami ‚herr Wirchow’. Wirchowe wzgórza, Wirchowe grody – jakkolwiek dawne, jednako nasze.

  A źródeł pisanych o tym nie ma – niekoniecznie przez nienapisanie ich. Napisane były, ale – na czym? jakimi bukwami/runami? a zwłaszcza – jakich miały czytelników? Bo bywały książki czy księgi zaczytane na śmierć lub przeczytane na stos…

 3. Sarmata said

  Najciekawszy bez wątpienia okres w dziejach ziem polskich to obecne czasy.
  Prawda jest taka, że wariaci rządzą Polską i to demokratycznie.

  A tu przykłady tego „snu wariata” z PiS i dowód do czego oni doprowadzili na przykładzie tej nieszczęsnej policji:

  https://demotywatory.pl/5001625/Pojedynek-obywatela-z-Policja-pod-Palacem-Kultury

  https://demotywatory.pl/5001616/Kontrola-trzezwosci-kierowcy-mundurowy-dezynfekuje-alkomat

  https://demotywatory.pl/5001646/jak-kulturalnie-bez-agresji-zaorac-policjantke

  https://demotywatory.pl/5001052/Kobieta-odpowiada-policjantom-na-pytanie-o-brak-maseczki

 4. Głos z Kociewia said

  Artykuł na piątkę. Co prawda można było dodać autorów przekładów cytowanych fragmentów, lecz podane chronologicznie dzieła czynią go bardzo przejrzystym. Od siebie : pozwolę .sobie zachęcić do tematu mitycznego( historycznego ? ) ludu Hyperborejczyków. Moim zdaniem Pauzaniasz ( ok.100 -180 n.e.) w dziele ” U stóp boga Apollona” ( przekład J.Niemirska-Pliszczyńska) mówi.być może właśnie o naszych przodkach. Otóż Hyperborea to kraina leżąca powyżej wiatru wiejącego do Hellady (Grecji), z dalekiej północy, czyli powyżej Boreasza (wiatr wiejący z dalekiej północy nazywali starożytni Grecy Boreaszem). Nie można wykluczyć,że może Pauzaniaszowi chodzi o krainę leżącą za Karpatami (obecne południe Polski ). Wszak ów antyczny grecki geograf mówi expressis verbis , że ów lud mieszka na dalekiej północy. Opis tegoż ludu (jego zwyczaje etc.) zamieszkującego krainę leżącą powyżej (hyper) Boreasza jest zdecydowanie zasługujący na uwagę. To Hyperborea jest bowiem tą Krainą szczęśliwości, z której pochodzi Apollon – bóg harmonii, umiaru,piękna, pan działania promieni słonecznych (dojrzewania owoców, bóg leczący ale i uśmiercający promieniami słonecznymi, doskonały łucznik ), bóg lekarz-wieszcz, prorok (iatro-mantis), patron poetów, bóg oczyszczający duszę pokutnika ze splamienia (miazma). bóg czystości moralnej i obyczajowej, bóg zwany przybywającym wybawcą, bo zakończył ugodą walkę między kultem bóstw ziemskich ( Matka Ziemia i jej dzieci) z uranicznymi ( Zeusem i jego dziećmi). Co ciekawe Apollon miał złocisty kolor włosów i niebieskie oczy( co jest nietypowe dla Greków) , Do Hellady co roku przybywał (w złotym pucharze) na radosne pory roku ( na wiosnę i lato), a na smutny czas jesieni i zimy wracał do swojej ojczyzny Hyperborei [ przekazując( na te pół roku ) rządy w Helladzie Dionizosowi]. Chociaż świadectwo Pauzaniasza to II w.n.e. to słyszymy w nim o corocznych odwiedzinach Delf – stolicy kultu Apollona; odwiedzinach Apollonowi składanych przez wysłanników jego rodaków Hyperborejczyków – ludu, który miał żyć w szczęśliwości i pokoju. -//- Druga uwaga. Temat bursztyn. Otóż bursztyn z Morza Egejskiego jest koloru ciemnoniebieskiego, fioletowego, a bałtycki żółtopomarańczowy. Handel nim był powszechny toteż tzw. szlak bursztynowy to odgrywał ważną rolę w rozwoju cywilizacyjnym ziem obecnej Polski.

 5. https://marucha.wordpress.com/2020/05/28/neurowie-a-kultura-luzycka-2/
  NEUROWIE A KULTURA ŁUŻYCKA

  Dobry tytuł. Neurowie-Słowianie pojawiają się w Historii w VII wieku pne. Nazwa ta pochodzi od wymienianej przez Asyryjczyków GÓRY NARAD czyli Sejmu na Cytadeli poznańskiej, gdzie był zbudowany przez Pana Oceanów Posejdona zamek LECH, rozebrany przez poznaniaczków w roku 1946 jako Pruski.
  Według herezji rosyjskiej JEROZOLIMY NAD BOSFOREM to Słowianie zapisali się w Historii już podczas oblężenia tego Miasta Pokoju przez Mojżesza w l. 1348-1338 pne, kiedy to przypłynęli tam z Ariami i wymordowali 10 Plemion Izraela, dla których Zdobycie Jerozolimy miało być WSTĘPEM do podboju Ziemi Obiecanej, w której „strumienie zamarzają a kamienie rodzą żelazo” czyli Gór Żelaznych SUDETÓW. Wcześniej ta Największa Orda w Historii z kopulowania Egipcjanek przez 10 lat pustoszyła Bliski Wschód w Wojny z NIEDZIEWICAMI.
  Neurowie z upoważnienia Sejmu Poznańskiego obsługiwali kanał Brześć Litewski-Prypeć, którym eksportowano na wschód Żelazo Powiślańskie i importowani pszenicę produkowaną przez Scytów Oraczy. Nie byli to żadni Scytowie, ale Melanchlajnowie czyli pozostańcy Kimeriów, którzy łupieni przez Scytów wezwali Słowian, nazywanych tam od Góry Narad NEURAMI.
  Neurowie ZNIKNĘLI podczas wojny persko-scytyjskiej (520-510 pne). Cofający się na Zachód przed Persami Scytowie zerwali tamę w Piński, która zalała 2 armie perskie, co zmusiło Persów do odwrotu. Scytowie podbili potem łatwo Agatyrsów w Rumunii i po bardzo zaciętych walkach w Polsce Północnej i Zachodniej Słowian.
  Okupacja scytyjska była tragiczna, gdyż Scytowie masowo sprzedawali Słowian Grekom a ci odprzedawali ich na Bliski Wschód. Jednak, gdy Scytowie poszli ratować Greków pod MARATONEM to Leszek Złotnik zdobył skarbiec scytyjski w Płocku a potem pobił Scytów pod Kolbuszową, z którymi potem wbijał nad Donem słupy graniczne z napisem HORWACJA, bo uważał się za górala ze Szwajcarii Kaszubskiej. Za jego rządów kultura łużycka przekształciła się w kulturę wschodniopomorską.
  Leszek urzędował na GARGAMELLU, który dla Greków stał się synonimem GIGANTOMANII z Dobrotliwym Królem Obżartuchem. Czyli już NIE PIRAMIDY a GARGAMELL. Leszek przeniósł Sejm z Góry Narad na Wawel, gdzie kazał rozebrać kasztel Marii Egipcjanki i zbudować Austriackie Kuchnie Szpitalne. Prawdopodobnie też jego dziełem był zamek KASZUBY na górze Stołowej w Koninie, rozebrany przez Seta Ptolemeusza na kopię Pałacu Ptolemeuszy w Aleksandrii – Architektonicznego Cudu Wszechczasów.
  BISKUPIN był refugium Nie Plemiennym a Rodowym czyli MAGAZYNEM bogatego rodu rolniczego. Takich refugiów-SCHRONISK przed kimeryjskimi i scytyjskimi łapaczami niewolników było dużo.

 6. NICK said

  Pisać Pan nie powinien:
  „Dobry tytuł. Neurowie-Słowianie pojawiają się w Historii w VII wieku pne. ”
  Przed naszą erą.

  Jaka to wasza era?

  Chrystus urodził się i ZmartwychPowstał.

  TU jest cezura,
  Powszechnie przyjęta.

  Nieważne co dalej u pana jest.

Sorry, the comment form is closed at this time.