Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Mietek o Tanie show Trybunału w Hadze ś…
  Blady Pank czyli ski… o Wolne tematy (25 – …
  Yagiel o Wolne tematy (25 – …
  Boydar o Ruska baba, czyli co dale…
  Mietek o Tanie show Trybunału w Hadze ś…
  Mietek o Tanie show Trybunału w Hadze ś…
  NICK o Wolne tematy (25 – …
  Mietek o Tanie show Trybunału w Hadze ś…
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  Boydar o Wolne tematy (25 – …
  Boydar o Wolne tematy (25 – …
  Boydar o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  NyndrO o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Wóz Drzymały

Posted by Marucha w dniu 2013-04-25 (Czwartek)

W niedzielę, 25 kwietnia 1937 r., zmarł Michał Drzymała – polski chłop, który stał się symbolem polskiego oporu przeciwko germanizacji. Określenie „wóz Drzymały” było w Polsce powszechnie znane. Dziś wyrzucono Drzymałę na europejski śmietnik. Szkodzi „Europie”?

Urodził się w 1857 r. we wsi Zdrój. Gdy miał 14 lat, powstała II Rzesza Niemiecka. Pierwszym kanclerzem zjednoczonych Niemiec został Prusak Otto Bismarck, który zapisał się w pamięci Polaków jako ich prześladowca.

30-letni Drzymała był świadkiem rugów pruskich –wypędzania całych polskich rodzin z dziećmi z Wielkopolski i ze Śląska.

Drzymała kupił we wsi Podgradowice działkę. Nie otrzymał zgody na budowę domu – wbrew pruskiemu prawu! Urzędnicy bardziej się liczyli z zaleceniami antypolskiej organizacji Hakaty, która mówiła, że należy rugować polską własność.

Nie można budować? Drzymała kupił duży wóz cyrkowy, urządził go jak dom i postawił na działce. Hakatyści wynaleźli nowe „prawo”: jeśli coś stoi nieruchomo, to musi zostać rozebrane. Drzymała codziennie zaprzęgał do swego „domu” konie, które przestawiały wóz o metr w prawo lub w lewo!

Rozwścieczeni Prusacy nie szukali już „prawa”, usunęli dom-wóz, własność Drzymały, z jego własnej działki! Sprawa stała się głośna na całym świecie. W obronę Drzymały zaangażowali się znani pisarze: Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Lew Tołstoj. Zorganizowano publiczną zbiórkę na drugi wóz Drzymały. Pojechał Drzymała do Krakowa i podczas uroczystości 500-lecia bitwy pod Grunwaldem 15 lipca 1910 r. stanął domem-wozem pod Barbakanem.

W wolnej Polsce wieś Podgradowice przemianowano na Drzymałowo. To mała wioska w powiecie grodziskim. Wycieczki rzadko do niej zaglądają, choć stoi tam replika wozu Drzymały. Odwiedźmy to miejsce i grób Michała Drzymały na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim.

Piotr Szubarczyk
http://naszdziennik.pl

Czyż cała historia nie brzmi wręcz patetyczno-śmiesznie w uszach liberalnych alfonsów i kurew, które przypadkowo urodziły się w Polsce, lecz którym Polskie Państwo, polska ziemia i polska gospodarka do niczego nie są potrzebne?
Admin

Komentarze 32 do “Wóz Drzymały”

 1. Jacek said

  Jeden z licznych i pięknych przykładów walki z okupacyjnym ścierwem. Licznych przykładów jak należy walczyć z bandytami dała nam nasza historia (ta prawdziwa, nie podręcznikowa), czytajmy ją i nie poddawajmy się.

 2. AlexSailor said

  Warto przypomnieć, że prawo wymagające zgody urzędnika na budowę domu na własnej ziemi zostało wprowadzone właśnie przez Prusaków w Wielkopolsce w celu gnębienia Polaków.
  Wcześniej takich praw nie było. Kto miał ziemię, ten ja zabudowywał.
  Szok spowodowany wprowadzeniem tego prawa był tak wielki, że nawet niemieccy posłowie protestowali przeciw temu barbarzyństwu.
  Dziś, gdy szatańskie rozwiązanie rozlazło się po świecie, nikogo nie dziwi.

 3. Re Artykul….
  Jak tak dalej pojdzie z zydowsko-lichwiarska „ekonomia”, to takich „wozow” na kolkach i „miast namiotowych” bedzie w „jewRopejskim” landzie co niemiara, a psy i koty stana sie przysmakiem na kampingowych skrzynkach do spozywania upolowanych „delicji”…oczywiscie jesli glodni beda posiadac wykupiona „akcyze” (licencje) na odstrzal z „broni” o naciaganej cieciwie…(ew. z procy)…
  Przeszlosc „wozow na kolkach” wroci ze zdwojona sila w terazniejszosc…jewRopejska przy „akompaniamencie” „szwabow i prusakow” z „dlugimi wasami”…, a i pluskwy tez beda mialy „wyzerke”…
  Jakies pytania? Watpliwosci???
  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 4. Miroslaw Berdard D said

  A posmy gdyby taki Drzymala walczyl o swoje prawa w Rosji. Pewnie nikt by o nim nie uslyszal bo tam juz zadnego prawa nie bylo i skonczylby na Sybirze.

  GDYBY – SRYBY.
  Gdyby było – ale NIE BYŁO.
  Admin

 5. Miroslaw Berdard D said

  Historia Drzymaly skonczyla sie tak ze:
  po wozie zbudowal ziemianke ale ja tez rozwalon
  sprzedl dzialke i kupil inna z domem do remontu i juz nikt go nie nekal.

  W Prusach prawo bylo antypolskie ale bylo. Tosz to wlasnie ta roznica pomiedzy wschodem i zachodem.

 6. Piękna historia. Gdzie są dziś Polacy… szkoda, że Polak w Polsce do dziś nie rządzi…

 7. hulsz said

  ad.4 to moze napisz pan cos o strefie gazy jak zydy wypierdalaja Palestynczykow z ich wlasnej ziemi Rosja juz dosc wycierpiala z reki obrzezancow popapranych

 8. hulsz said

  ad.no to zycze panu takiego prawa zebys sie pan wysrac nie mogl bez zgody okupantow kurwa jak mozna pisac takie pierdoly

 9. Sowa said

  Re 4: Skąd się takie ciule biorą?

 10. andrzej said

  Historia zatacza ciągle koła.
  Obecnie wystarczy zapytać osoby zamieszkujące tereny, które zostały zaanektowane na rzecz skarbu państwa, jakie mają prawo do ich własnej ojcowizny.

 11. Zenon K. said

  Re:5
  I w związku z tym Polakom w zaborze pruskim było „lepiej”?

 12. JO said

  ad.8. Podejrzewam, ze to nie jest Ciul a Aktywista Zydowski. Tak czy inaczej, jak tak dalej bedzie bredzil to skonczy jak Rysiu…

 13. JO said

  Liberalnej Wolnosci Wypowiedzi Ciulowi sie zachcialo…..niech wraca do Liberalizmu, czego tu szuka wciaz?

 14. Zenon K. said

  Re:4. Gdyby takie antypolskie prawo było w zaborze rosyjskim, Drzymała dałby w łapę urzędnikowi- zapewne dużo mniej, niż wynosiła cena wozu cyrkowego- i miałby spokój. W Poznańskiem wynarodawianie Polaków przyjeło najostrzejsze formy.
  Na Sybir w zaborze rosyjskim trzeba było sobie „zasłużyć” czymś poważniejszym, niż obchodzeniem decyzji administracyjnych.

 15. syoTroll said

  A w zaborze austriackim w ogóle by nie było sprawy. cbdu

 16. Ciek said

  „Czyż cała historia nie brzmi wręcz patetyczno-śmiesznie w uszach liberalnych alfonsów i kurew, które przypadkowo urodziły się w Polsce, lecz którym Polskie Państwo, polska ziemia i polska gospodarka do niczego nie są potrzebne?
  Admin”
  Wie Pan, mam domek letniskowy w wiosce, gdzie mieszka kilka – kilkanaście rodzin i na te kilkanaście rodzin mamy 2 „wozy drzymały” zrobione z przyczep kempingowych + kilka samowoli budowlanych. Wniosek dla mnie z tego taki, że pod zaborem niemieckim było ludziom chyba lepiej niż pod zaborem „państwa polskiego”, które uniemożliwia ludziom zamieszkanie na ich własnej ziemi nawet skuteczniej niż „rasa panów”, skoro tych dziwnych konstrukcji i budowli jest więcej. Więc w sumie tak, ta historia brzmi trochę patetycznie, może nawet śmiesznie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że jest to w obecnej rzeczywistości codzienność.

  Pozdrawiam, liberalny alfons i kurwa, który przypadkowo urodził się w Polsce, lecz któremu Polskie Państwo, polska ziemia i polska gospodarka do niczego nie są potrzebne Ciek

  P.S. Może przybliżyłby Pan sylwetkę Waldemara Deski? Trochę to bardziej na czasie:
  http://wdeska.wordpress.com/

  P.S.2 Pan się tutaj urodził celowo?

 17. Lily said

  Pan Dzymala,to wzor patriotyzmu i Polskosci,do nas. Czesc Jego pamieci,nigdy o Nim,nie zapomnimy.

 18. Kotarba said

  Dzisiaj Michał Drzymała jest zupełnie zapomniany. Gwoli przypomnienia: jest książka o Nim – jedna jedyna, jak do tej pory – wydana przed laty, a więc przed wielkimi wolnościowymi przemianami. Jej tytuł to „Jestem chłop historyczny – sprawa Drzymały”. Autor: Jan Tetter. Przetłumaczyli ją – Japończycy. Może by warto do niej sięgnąć.

 19. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2013/04/25/woz-drzymaly/ […]

 20. akej said

  @ 2 (Alex…)
  Pochodze z dawnego zaboru pruskiego.
  Nie bylo az tak beznadziejnie, skoro po zakonczeniu Kulturkampfu Polacy, dzieki swiadomosci narodowej i wspolpracy (czego dzis absplutnie nie widac!!!), w zaborze pruskim powiekszyli swoj stan posiadania.
  @ Ciek (16)
  Ma pan racje! W porownaniu z dzisiejsza rzeczywistoscia zabor pruski jest pestka!

 21. Marucha said

  Re 4:
  Jasne. A co by było GDYBY JEŚLI…. ujjj, to by było jeszcze gorzej.
  Tylko że NIE BYŁO.
  W zaborze rosyjskim nie było takich przypadków.
  Prawdziwym wrogiem Polski były, są i będą plemiona prusackie.

  Re 5:
  Jasne… Hitlerowcy też mieli swoje prawa.
  Ciężkie, antypolskie… ale były!
  Tęskni się Panu do nich, co?

  Re 16, 20:
  No i co, kurwa, ma z tego wynikać, oprócz tego, że państwem polskim rządzą skurwysyny?
  Mamy zatęsknić za Prusakami?
  Czy w ogóle rozpierdolić Polskę?
  Liberalne kurwy i alfonsy nie odróżniają Państwa Polskiego, liczącego ponad 1000 lat od aktualnie rządzącej łobuzerii – i zamiast przepędzić łobuzerię, atakują instytucję Państwa.
  Głupie pojeby.

 22. żyrafa said

  @21
  „Jasne. A co by było GDYBY JEŚLI…. ujjj, to by było jeszcze gorzej.
  Tylko że NIE BYŁO.
  W zaborze rosyjskim nie było takich przypadków.
  Prawdziwym wrogiem Polski były, są i będą plemiona prusackie.”

  Ciekawy artykuł sugerujący, że polskie powstania w XIX w. prowokowali Anglicy, aby odciągnąć Rosję od Azji, o którą między Anglią i Rosją toczyła się w XIX w. geopolityczna rywalizacja.
  http://konserwatyzm.pl/artykul/9959/polska-wielka-gra

 23. akej said

  @Marucha (21)
  Czy panu az tak trudno wyciagnac wniosek z mojej wypowiedzi???! Ciezka artyleria z pana!
  A gdzie dzis widac te wspolprace Polakow w PRL-bis???!

 24. Marucha said

  Re 23:
  Jeśli wyciągnąłem niewłaściwy wniosek – to proszę mnie poprawić.
  Ja widzę tylko jedno.
  Zamiast atakować rządzące szumowiny – atakuje się instytucję państwa.
  To jest więcej, niż chore.

 25. u said

  Wlasnie nalezy personalnie tych zdrajczyko -kupczykow, ktorych glupota elektoratu wyniosla na rzadowe stolki – wytykac. Co najbardziej w tym wszytskim mnie zadziwia, to – to, ze z kim by sie nie rozmawialo, to biadoli, narzeka na pi……e wladze, a sondazach ciagle sie ustawia, na przemian – stara popisowa – zgraja. Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze sondaze sa przez lisie smrody – manipulowane, ale mimo wszystko nie mogliby wykantowac, wyszachrowac sobie pelni wladzy, gdyby wiekszosc wziela przyklad z Bratankow. To przykre bo jestesmy skonczone osly, widzimy tych podlecow, du..lizow, ktorych nam podstawia do wywindowania na wyzyny wladzy. I przyklepujemy wlasna zgube.
  Czesto sie zastanawiam, dlaczego np.takie szwaby, takie pepiczki, takie „ciemne” iwany nie daja sie wpedzic w pokrzywy i lustereczko im wlasciwych politykow do wladz – typuje.
  Pociecha, slabiutka, ze nie tylko nam rozum wcielo. Wczoraj na pyskatym portalu (Iran) czytam, ze jak bibi, szajba odbije i w nich walna, to bedzie ich ostatni w zyciu – blad. Tak przygrozil jedynym demokratom na B.W. – minister obrony Iranu Vahidi i sadze, ze nie byla to czcza pogrozka. Wiec kogo Izraelczycy do wladz wybrali – samobojow? Kurnik zawsze echuje na zadziorne wypowiedzi pyskatych, na ta odpowiedzi nie bylo. Zaniemowili na taka perspektywe!

 26. Boydar said

  „…Liberalne kurwy i alfonsy nie odróżniają Państwa Polskiego, liczącego ponad 1000 lat od aktualnie rządzącej łobuzerii – i zamiast przepędzić łobuzerię, atakują instytucję Państwa…”
  Niestety, sam bym tego lepiej nie ujął.

 27. akej said

  @ Marucha
  Jesli pan nie moze dostrzec, ze atakuje Polakow w PRL-bis za brak zorganizowania i wspolpracy, to naprawde nie wiem jakich slow mam tu uzyc. Dziwie sie panu! A gdzie niby atakuje instytucje panstwa, ktore kocham???! Atakuje wyraznide szumowiny rzadzace PRL-bis i biernosc dzisiejszego polactwa. Pod zaborem pruskim Polacy byli zorganizowani (przynajmniej od czasu Kulturkampfu az do odzyskania niepodleglosci) znacznie lepiej niz pod Rosja i Austria) tak jak trzeba – i doskonale wiedzieli jak ze szwabami walczyc. Problem polegal na tym, ze liczebnie (w porownaniu z zaborem rosyjskim i austriackim) byli o wiele mniejsza grupa. Mimo represji wiekszych niz pod Rosja i praktycznie Austria bez represji, w wielu dziedzinach zycia przegonili swego rozbiorce i zwiekszyli zasieg POLSKIEGO posiadania, a ich stopa zyciowa byla o wiele wieksza (nie dzieki zaborcy, ale dzieki swiadomosci narodowej, pracowitosci i walce!) niz w pozostalych zaborach. Prosze wiec zostawic mnie w spokoju!

 28. Marucha said

  Re 27:
  Jeśli Pana źle zrozumiałem, to przepraszam.
  Poparł Pan jednak libertyna Cieka, który zamiast o Drzymale i jego walce z prusactwem (wyśmiewanej przez liberalne kurwy i alfonsów, a także przez michnigówniarstwo) zajął się sraniem na Polskę.

 29. akej said

  @ 28
  Skoro mowie o powiekszeniu przez Polakow stanu posiadania to znaczy, ze mocno poparlem walke Polakow dla ktorych Drzymala byl przykladem. A jak powiedzialem, ze zabor pruski, w porownaniu z PRL-bis byl pestka to prosze sprawdzic to co Polacy (z zniem bylego zaboru pruskiego) w PRL-bis maja swego i porownac z zaborem pruskim i zobaczyc kiedy mieli wiecej? Rachunek jest prosty – pod szwabami mieli wiecej niz dzis!

 30. Miłek said

  „W Prusach prawo bylo antypolskie ale bylo”

  A co to za brednia, w dodatku nielogiczna. W ten sposob można zapisać jakąkolwiek szkodliwą bzdurę i nazwać to prawem, nawet jeżeli jest tylko skonczonym łajdactwem.
  Nawiasem mowiąc, tak się dzieje…

 31. „Czyż cała historia nie brzmi wręcz patetyczno-śmiesznie w uszach liberalnych alfonsów i kurew, które przypadkowo urodziły się w Polsce, lecz którym Polskie Państwo, polska ziemia i polska gospodarka do niczego nie są potrzebne?
  Admin”

  Raczej należałoby stwierdzić, że to etatystyczno-statolatryczne oszołomy, czy jak kto woli pożyteczni idioci nie wyciagają logicznych wniosków z historii Drzymały. Podstawowym problemem pominiętym w rozważaniach pana Gajowego jest fakt, że państwo w ogóle wtrąca się w sprawy prywatnego właściciela ziemi kontrolując co on chce uczynić ze swoją prywatną własnością. Każdy nawet najgłupszy zrozumie, że władza państwowa zabroni i wyegzekwuje zakaz np. prywatnej produkcji broni atomowej, no bo takowa sprowadza oczywiste powszechne niebezpieczeństwo. Niech mi pan Gajowy odpowie – co do ciężkiej cholery uzasadnia konieczność uzyskania zezwolenia na budowę domu na swojej własnej działce ziemi – może interes narodowy, może obawa przed sprowadzeniem powszechnego niebezpieczeństwa, czy może wreszcie polska racja stanu?

  Państwo niemieckie używało tego barbarzyńskiego prawa celem gnębienia swoich polskich poddanych, III RP (którą ciężko nazwać państwem, bardziej pasowałoby określenie polskojęzyczny obszar administracyjny) przepisy budowlane ma głównie po to, żeby wzorem obcym doić swoich obywateli z kasy i pokazać im, że władza może wszystko, a człowiek jest niczym.

  Nietrudno zgodzić mi się z kolegą Ciekiem i jego wypowiedzią z postu 16, bo co to dla mnie za różnica czy moim dręczycielem jest urzędnik niemiecki czy polski. Obu takowych darmozjadów powiesiłbym bez zbędnych ceregieli, a system gdzie państwo moze wtrącać się do wszystkiego rozpirzył bym bez żadnego zastanowienia, niezależnie od tego czy jest on polskiej czy obcej proweniencji.

  Nie sposób będąc trzeźwo i logicznie myślącym człowiekiem zgodzic się z pańską receptą z postu 21, że wystarczy tylko wymienić obecną łobuzerię. Czy pozostawienie status quo (państwo totalnie wpieprza się w życie mieszkańców swojego tertorium) i wymiana władzy na patriotyczną czy też narodową uchroni mnie przed samowolą władzy i możliwymi w obecnie rozbudowanej do absurdu instytucji państwa nadużyciami?

  Recepta jest zupełnie inna – należałoby przywrócić państwu jego właściwe miejsce. Dużo lepsze były czasy kiedy taki np. Król Polski Kazimierz Wielki dbał o to, aby Polska była w stanie się obronić przed obcą napaścią, aby relacje z sąsiadami były poprawne, aby spory pomiedzy poddanymi byly należycie i sprawiedliwie rozstrzygnięte etc. Nigdy nie przyszło mu do głowy wprowadzać poboru do armii w czasie pokoju, ani też nie interesowało go, czy jego poddani budują sobie domy z drewna, czy kamieni, nie interesowało go jak poddani zabezpieczą się na wypadek starości, więc nie było przymusowych ubezpieczeń społecznych. Podatki i inne obciążenia jakie ludzie ponosili były śmiesznie małe w porownaniu z współczesnymi VAT, akcyzą, PIT, skaładkami na PAŃSTWOWE PRZYMUSOWE UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE, więc okres jego panowania uchodzi słusznie za czas prosperity. Niestety z przykrością należy stwierdzić, że ludziom w ogóle takie najprostsze wypróbowane w historii rozwiązanie w ogóle do głowy nie przychodzi.

 32. Marucha said

  Re 31:
  No i tak, drodzy Państwo.
  Pierdolmy Drzymałę i jego historię. Pierdolmy patriotyzm, walkę z wynarodowianiem i rugowaniem z ziemi –
  bo obecni rządzący są szumowinami i zrobili z Polski Euroregion Żydolemingów.

  Taki jest ZAWSZE morał KAŻDEJ wypowiedzi liberałów.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: