Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  misio o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Boydar o Transmutacja biologiczna – ską…
  CBA o Wolne tematy (08 – …
  misio o Wolne tematy (08 – …
  Krystian Szeliga o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  Listwa o Wolne tematy (08 – …
  Krzysztof M o Ekspert: wysłanie Abramsów prz…
  Wywrotowiec o Ukraińscy lekarze nie muszą zn…
  Bezpartyjna o Polskość czarnych Polaków na…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  I*** o O paranoi giedroyciowych i bar…
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

1150. rocznica przybycia świętych Cyryla i Metodego na ziemie czeskie i słowackie

Posted by Marucha w dniu 2013-02-10 (Niedziela)

Trwają obchody roku św. Cyryla i Metodego, współpatronów Europy i głównych ewangelizatorów Państwa Wielkomorawskiego. Spotkania i wykłady odbywać się będą m.in. m.in. w Welehradzie – malowniczo położonym na Morawach miasteczku, które w IX w. było biskupią stolicą jednego z braci.

Fot. Andrzej Niedźwiecki

Święci Cyryl i Metody odegrali w historii Europy rolę trudną do przecenienia. Byli zarówno inicjatorami (na prośbę księcia Rościsława, 863 r.) chrystianizacji ówczesnego Państwa Wielkomorawskiego, jak też ludźmi, którzy podjęli się kształtowania języków, piśmiennictwa i kultury Słowian. To oni, przebywając na Morawach, wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim (głagolicę przekształconą później przez jednego z uczniów w cyrylicę) oraz przełożyli Pismo Święte i pisma liturgiczne na język staro-cerkiewno-słowiański (stanowiący najstarszą uwiecznioną fazę w rozwoju języków słowiańskich. Zachowały się napisane nim teksty z IX w.; dla porównania: najstarsze teksty czeskie są około czterech wieków młodsze, najstarsze teksty staropolskie – ok. pięciu wieków).

Święci Cyryl i Metody swoją siedzibę mieli właśnie w Welehradzie, dziś niewielkiej miejscowości, położonej 75 km na południe od Ołomuńca. Tu, zgodnie z tradycją, św. Metody sprawował swój urząd biskupi i tutaj zmarł 6 kwietnia 885 r.

Obecnie we wzniesionym kilka wieków później gotycko-barokowym kościele pw. Wniebowzięcia NMP oraz świętych Cyryla i Metodego znajdziemy wiele elementów przypominających braci z Salonik. A obok nich – typowo polskie pamiątki.

Cysterskie opowieści

Bogactwo kształtów i barw – tak w kilku słowach można opisać wnętrze świątyni, pierwotnie romańsko-gotyckiej, później przebudowanej w stylu barokowym. Wybudowali ją cystersi, którzy przybyli tu w 1205 r., a więc ponad dwieście lat po św. św. Cyrylu i Metodym. Dynamiczne obrazy na sklepieniu przedstawiają – obok scen typowo religijnych (znajdujący się w centralnej części wizerunek Trójcy Świętej) – m.in. przyjęcie chrztu z rąk świętych Cyryla i Metodego przez morawskiego króla Świętopełka oraz najazdy husyckie w 1421 r.

Braciom z Salonik poświęcono dwie spośród czternastu kaplic, okalających nawę główną. Ogromne wrażenie robią grupy rzeźb, wznoszące się na wysokości kilku metrów po dwóch stronach ołtarza: po prawej stronie św. Piotr i św. Paweł, a po lewej – równie monumentalne postacie świętych ewangelizatorów Słowian. Posągi, wykonane w gipsie, mają interesującą historię. Ich autor, Emanuel Max, na nich wzorował swoją marmurową rzeźbę dla kościoła Matki Bożej nad Tynem w Pradze.

Sobieski i Matejko

„Królowo Korony Polskiej módl się za nami” – taki napis zauważyliśmy na chorągwi w jednej z kaplic bocznych. Nad nim wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej i godło Rzeczypospolitej. Byliśmy zdumieni. Skąd nasz sztandar w czeskim kościele?

Petr Hudec, historyk, a zarazem znawca welehradzkiej bazyliki, wyjaśnia, że chorągiew została podarowana przez pielgrzymów z okolic Krakowa w 1885 r., a jej historia sięga bitwy pod Wiedniem (jest wykonana z fragmentów sztandarów niesionych do bitwy). Co interesujące, na czele tej właśnie pielgrzymki, szedł nasz artysta-malarz Jan Matejko, niosąc w darze namalowany przez siebie portret Cyryla i Metodego.

Chorągiew można oglądać w piątej kaplicy po lewej stronie bazyliki, a obraz podarowany przez Matejkę – w trzeciej kaplicy po prawej stronie bazyliki.

Atrakcje roku

Obchody roku świętych Cyryla i Metodego trwają. Powołano m.in. Cyrylo-Metodiańską Akademię, w której chętni poznają historię Wielkich Moraw i misję braci z Salonik na tych ziemiach.

Z tej okazji przygotowano wiele innych projektów. M.in. dwie międzynarodowe konferencje w Pradze i Welehradzie (pomiędzy 25 a 26 lutego oraz od 13 do 17 kwietnia br.), uzupełnione wystawami w Brnie, Pradze, Ołomuńcu, Zlinie i Welehradzie. Obchody obejmują także szereg mniejszych konferencji i seminariów, wystaw oraz spotkań.

Z tej okazji przygotowano także pełnometrażowy film pt. „Cyryl i Metody – Apostołowie Słowian” oraz… zabawę. „Solun” to gra dla 2-6 uczestników, przygotowana we współpracy z magazynem dla dzieci. Rozpoczyna się ją w miejscu narodzin braci, a kończy – w Królestwie Bożym. Podczas drogi gracze „przeżywają” przygody z życia świętych Cyryla i Metodego.

Dokładne informacje o kilkudziesięciu wystawach i spotkaniach: www.velehrad.eu/cz w zakładce kalendarium.

Dorota Niedźwiecka
http://www.pch24.pl

Komentarze 4 do “1150. rocznica przybycia świętych Cyryla i Metodego na ziemie czeskie i słowackie”

 1. Józef Piotr said

  Wielkie Morawy . Wielki i znaczący BYT PAŃSTWOTWÓRCZY w dziejach Srodkowej Europy , Europy Słowian.
  Tylko DLACZEGO tak mało o tym się pisze i mówi. Dlaczego tak mało , bo zaledwie kilka zdań informacyjnych w podręcznikach Historii. ?

 2. RomanK said

  Pani Niedzwiedzka zmilujs ie pani..wtesdy ni ebylo ani Slowackiej ziemi ani czeskiej ani polskiej ani ruskiej……Obydwoch zaprosil Kniaz Morawii…Morawi Magna…Ziemie Wielich Moraw zasiedlalo co najmniej 12 Plemion spokrewnionych ze soba bo slowianskich siedzacych po obydwoch stronach Karpat w tym cale Polkarcpacie, krakowskie i Slasko…

 3. Przecław said

  piśmiennictwa i kultury Słowian. „To oni, przebywając na Morawach, wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim (głagolicę przekształconą później przez jednego z uczniów w cyrylicę)”

  Głagolica to alfabet grecki ???
  WOW !!! ciemnota chyba nigdy jeszcze takich triumfów nie święciła.
  Jest spór czy Głagolicę wymyślił Cyryl, czy też jest to wcześniejsze pismo słowiańskie.
  Moim zdaniem, jeśli Cyryl miał by wymyślać nowy alfabet dla Słowian, to faktycznie zastosował by albo grecki, albo łaciński, ale nie zastosował – co przesądza ten spór.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: